ترس کودک از دندانپزشکی و راه‌های مقابله با آن

امتیاز دهید

چرا کودکان مستعد ترس از دندانپزشکی هستند؟

ترس از دندانپزشکی می‌ تواند هرشخصی را حتی در بزرگسالی تحت تاثیر قرار بدهد. اما کودکان به طور ویژه ای مستعد مبتلا شدن به این ترس و اضطراب هستند.

هنگامی که کودک یک تجربه منفی از مراجعه به دندانپزشک داشته باشد، ممکن است بر دیدگاه او نسبت به هر دندانپزشک تاثیر بگذارد؛ بنابراین ترس کودک از دندانپزشکی نیز بیشتر می شود.

بیشتر کودکان از تجربیات جدید می‌ ترسند و ممکن است صداهای مطب دندانپزشکی، برای آنها ترسناک باشد.

عدم درک کودک از محیط و نوع خدمات دندانپزشکی، یکی از عامل‌ های مهم تشدید ترس کودک از دندانپزشکی است.

لازم است بدانید که ترس کودک از دندانپزشکی، حتماً باید از سوی والدین یا روانشناس برطرف شود. زیرا ممکن است خرابی دندان‌ های شیری در کودکی، باعث رشد نادرست دندان‌ های دائمی به هنگام بزرگسالی شود.

همچنین برطرف نشدن ترس، باعث می‌ شود تا کودکان کمتر با مناظر، صداها و همچنین سایر احساسات دندانپزشکی آشنا شوند و همچنان ترس از ناشناخته‌ های آنها بدتر شود.

در بیشتر مواقع ایجاد رابطه قابل اعتماد با دندانپزشک، ترس کودک از دندانپزشکی را از بین می‌ برد.

پس از برقراری ارتباط با دندانپزشک، تیم دندانپزشکی به راحتی می تواند به ترس کودک رسیدگی نموده و نگرانی‌ های خاص کودک را مدیریت کند. برخی از دندانپزشکان برای مدیریت ترس کودک، امکاناتی را به آنها ارائه می‌ دهند.

به طور مثال بعضی از آنها، از اسباب بازی‌ های کوچک یا آبنبات به عنوان ابزاری برای کاهش استرس کودک استفاده می‌ کنند.

پیشنهاد میشه مطلب: روش های کنترل استرس کودکان در دندانپزشکی را مطالعه کنید.

نشانه های ترس کودک از دندانپزشکی

دلایل ترس کودک از دندانپزشکی

دلایل متعدد بسیاری موجب ترس کودک از دندانپزشکی می شوند. معمولا بزرگسالان تصور می کنند که ترس های کودکان غیر منطقی هستند. اما برای کودکان، ترس‌ هایشان بسیار مهم هستند و باید با حساسیت بیشتری با آنها برخورد کرد.

مهمترین دلیل ترس کودک از دندانپزشکی، ترس از درد است. بعضی از کودکان از صدای ناشی از ابزارهای دندانپزشکی می‌ ترسند. برخی دیگر، ترس از شخص دندانپزشک دارند.

در بعضی مواقع ممکن است که کودکان، تجربه‌ ای سخت یا دردناک از دندانپزشکی داشته باشند که همین امر باعث تشدید ترس و اضطراب آنها می شود.

این‌ موارد، تنها چند دلیلی هستند که موجب می‌ شوند کودک ترس از دندانپزشکی داشته باشد. لازم است بدانید که بهترین کار برای کاهش ترس کودک، گفتگو با کودک در مورد ترس‌ هایش است.

نشانه‌ های ترس کودک از دندانپزشکی

کودکان معمولا به راحتی احساسات خود را بروز می‌ دهند، حتی اگر نتوانند آنها را کامل توضیح دهند. اما برای برخی از کودکان، بروز احساسات دشوار است و ممکن است در هنگام مراجعه به دندانپزشکی، ترس داشته باشند و نتوانند آن را بیان نمایند. شایع‌ ترین نشانه‌ های ترس کودک از دندانپزشکی عبارتند از:

  • تحریک پذیری و پرخاشگری بدون دلیل
  • بی‌ قراری و عدم تمرکز
  • مشکل در خوابیدن
  • کمبود اشتها
  • تعریق بیش از اندازه
  • فشار خون پایین

توجه به این علائم بسیار مهم هستند، حتی اگر کودکان نشان دهند که حالشان خوب است. در صورت عدم توجه به نشانه‌ های ترس کودک از دندانپزشکی، این ترس در آینده به فوبیای ریشه‌ دار تبدیل می‌ شود.

راهکارهای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

اولین نکته برای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی، این است که برای کودک به طور کامل خدمات دندانپزشکی را توضیح دهید و اینکه چه کاری انجام می‌ دهند.

همچنین با آنها در مورد انواع ابزارهایی که دندانپزشکان استفاده می‌ کنند نیز صحبت کنید؛ چرا که این ابزارها همان مواردی هستند که بیشتر کودکان از آنها می‌ ترسند. بازی کردن نقش دندانپزشک نیز، دیگر راهکار موثر کاهش ترس کودک از دندانپزشکی است.

شما می‌ توانید برای این مورد، نقش دندانپزشک و بیمار را با فرزند خود بازی کنید.

برای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی، بهتر است از راهکار تشویق استفاده کنید نه تنبیه. والدین بسیاری هستند که با تهدید هنگام مراجعه به دندانپزشک، کودکان خود را وادار به همکاری با آنها می‌ کنند.

برخی دیگر نیز فرزند خود را با رفتن به مطب دندانپزشکی، تهدید می‌ کنند و همین مورد باعث می‌ شود تا ترس کودک از دندانپزشکی افزایش پیدا نماید. بهتر است برای رفع ترس کودک پس از مراجعه به دندانپزشک، یک برنامه سرگرم کننده که کودک به آن علاقه دارد را برنامه‌ ریزی کنید.

بیشتر کودکان در هنگام مراجعه به دندانپزشک، به والدین خود نگاه می‌ کنند تا واکنش آنها را در موقعیت‌ های جدید ببینند. اگر فرزندان شما مضطرب هستند و شما نیز با استرس پاسخ آنها را بدهید، ترس آنها بیشتر می‌ شود.

آیا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟

باید بدانید که ترس کودک از دندانپزشکی با استرس شما بیشتر می‌ شود بنابراین با حفظ آرامش خود، فرزندتان را هم آرام کنید. همچنین بهتر است به دندانپزشک بگویید که کودک شما چه احساسی نسبت به دندانپزشکی دارد. در بیشتر مواقع، پزشکان از ترس کودکان و گریه آنها غافلگیر می‌ شوند و ممکن است وقت کاری آنها گرفته شود.

اما اگر از قبل این مورد توضیح داده شود، قطعاً دندانپزشکان راهکارهای موثری را برای آرام کردن کودک در نظر می‌ گیرند.

راهکارهای کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *