آناتومی کلی دندان‌ شیری تا حدودی مشابه دندان‌ دائمی است، اما به علت داشتن مینای نازکتر نسبت به پوسیدگی مستعدتر هستند. بسیاری از والدین معتقدند، در صورت خرابی دندانهای شیری نیازی به مراجعه به دندانپزشکی نیست. و سوالی که ذهن این والدین می پرسند، این است که چرا باید برای درمان ترمیمی دندان‌های شیری فرزند خود به دندانپزشکی مراجعه کنیم؟! به هر حال قرار است یک روز و از سنی به بعد این دندانهای شیری جای خود را به دندانهای اصلی بدهد. پس نیازی نیست تا در صورت پوسیدگی و خرابی آنها را ترمیم کرد.

دندانپزشکی کودکان - ترمیم دندان شیری کدکان

ترمیم دندان شیری کودکان

توجه داشته باشید، این تصورات که ترمیم دندان شیری بی فایده است و نیازی به صرف وقت و هزینه نیست، کاملا اشتباه است ، چرا که پیشرفت پوسیدگی در دندان شیری می تواند برای کودک خطرناک و آسیب رسان باشد. برای مثال هنگامی ‌که فرآیند پوسیدگی محفظه عصب دندان را درگیر می‌کند، ممکن است منجر به ایجاد آبسه دندانی، درد و تورم ‌شود. گاهی در صورت عدم درمان، آبسه دندان شیری می‌تواند به یک وضعیت تهدیدکننده زندگی تبدیل شود که نیاز به بستری شدن کودک در بیمارستان دارد. خانم دکتر سحر سیاح پور ، متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال ، خدمات بسیاری از جمله ترمیم دندان شیری کودکان را با تخصص و به صورت حرفه ای انجام میدهد. یکی از بهترین کلینیک های دندان پزشکی اطفال تهران و در محدوده خیابان شریعتی ، بی شک کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر سحر سیاح پور می باشد. جهت مراجعه حضوری و یا رزرو نوبت به سایت مراجعه کرده و یا با تلفن 22682168-021 تماس بگیرید.

تحقیقات و تجربیات نشان داده است که حفظ دندان‌های شیری با اقدامات پیشگیرانه و درمان‌های ترمیمی مانند پر کردن دندان و استفاده از روکش از جهات مختلف اهمیت دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

چرا بهره مندی از روش های ترمیمی پوسیدگی دندان شیری

  • با وجود آغاز رویش دندان‌های دائمی قدامی کودک از سن 6 سالگی، دندان‌های آسیای شیری تا حدود 11-12 سالگی در دهان کودک حضور داشته و کودک برای جویدن مناسب به این دندانها نیاز دارد.
  • دندان‌های شیری سالم به کودک اجازه می‌دهند که درست غذا بخورد. در صورت بروز پوسیدگی در آن‌ها کودک احساس درد می‌کند و به‌مرور از غذا خوردن اجتناب خواهد کرد. در نتیجه احتمال بروز سوءتغذیه وجود دارد.
  • دندان‌های شیری به‌عنوان راهنما برای رویش دندان‌های دائمی در یک موقعیت و مسیر درست عمل می‌کنند. زمانی که دندان‌های شیری به‌دلیل پوسیدگی دندان‌ها به‌طور نابه‌هنگام می‌افتند یا دچار شکستگی می‌شوند، زمینه رویش غیر طبیعی و نهفتگی دندان‌های دائمی فراهم می‌شود که به‌نوبه خود می‌تواند منجر به مشکلات پیچیده ارتودنسی در آینده شود.

بنابراین مراجعات منظم به دندانپزشکی تخصصی کودکان و انجام به‌موقع درمان‌های ترمیمی ترمیم دندان شیری کودکان بسیار مهم است. البته در نظر داشته باشید که یک متخصص دندان پزشکی کودکان و اطفال ، می تواند با توجه به تخصص و حرفه خود دندان های کودکان را به شکل مطلوبتری ترمیم و درمان کند.

دندانپزشکی اطفال - ترمیم دندان شیری

نکات مربوط به انتخاب درمان ترمیمی دندان های شیری

ترمیم دندان شیری کودکان ، با ترمیم دندان های دائمی تفاوت های بسیاری دارد، که این تفاوت ها ناشی از تفاوت در مورفولوژی و آناتومی آن هاست. مهم‌ترین عامل در انتخاب نوع ترمیم دندان های شیری، دوام بالا در کنار سهولت انجام درمان برای کودک است که در کلینیک های تخصصی دندانپزشکی کودکان ، این کار موثرتر و بهتر انجام می پذیرد. از طرفی سایز کوچک و آناتومی دندان شیری امکان انجام برخی درمان ها را محدود می نماید. بنابراین، دندانپزشک اطفال هنگام انتخاب بهترین روش به وسعت، اندازه و عمق حفره پوسیدگی دقت زیادی می‌ نماید. مهمترین نکاتی که در ترمیم دندان شیری کودکان باید آنها را رعایت کرد ، عبارتند از :

  • سن کودک و میزان تکامل دندان‌ها
  • میزان رعایت بهداشت دهان و دندان توسط کودک و میزان نظارت والدین
  • میزان همکاری کودک برای انجام درمان
  • درصد احتمال مراجعات منظم و به ‌موقع والدین و کودک

انواع روش های ترمیم دندان شیری کودکان

به طور کلی دو روش برای ترمیم دندان‌های شیری قدامی و خلفی وجود دارد که در عبارتند از :

  • پر کردن دندان

پوسیدگی دندان باعث ایجاد حفره در مینای دندان و سپس عاج می‌شود و در نهایت عصب (پالپ) یا ریشه دندان را آلوده می‌کند. بنابراین اگر پوسیدگی در مراحل اولیه تشخیص داده شود، این امکان وجود دارد که بدون نیاز به درمان عصب، دندان ترمیم شود که برحسب شرایط به طور معمول می تواند ترمیم کامپوزیت(همرنگ دندان) و یا آمالگام(نقره ای) باشد.

  • روکش دندان

زمانی که حفره پوسیدگی دندان وسیع بوده و یا سطوح متعددی از دندان را درگیر کرده باشد درمان روکش(Crown) توصیه می گردد که بر حسب شرایط و موقعیت قرارگیری دندان و نیز همکاری کودک، روکش استنلس استیل(نقره ای) و یا روکش زیرکونیا(هم رنگ دندان) تجویز می شود.
اغلب در دندان های آسیای شیری(خلفی) از روکش های استنلس استیل استفاده می شود که این روکش می تواند تا زمانی ‌که دندان شیری به طور طبیعی بیافتد دوام بیاورد.

سخن پایانی

مراقبت و مسواک زدن منظم دندان های شیری و مراجعه به دندانپزشک کودکان و اطفال، باعث شناسایی زودتر آسیب ها می شود، ودر اینصورت بهتر است در صورت تشخیص پوسیدگی در دندان شیری، ترمیم دندان شیری کودکان در اسرع وقت و قبل از وسیع شدن حفره و نیاز به درمان های پیچیده تر انجام گردد. در کلینیک دکتر سحر سیاح پور ، متخصص دنداپزشکی کودکان و اطفال می توانید از تمامی خدمات دندانپزشکی کودکان از جمله ترمیم دندان شیری کودکان بهره مند شوید.