راهکارهای درمان دندانپزشکی کودکان ناتوان

به نظر می‌رسد کودکان و نوجوانان دارای معلولیت جسمی یا مشکلات روانشناختی، از سلامت دهان و دندان ضعیف‌تری نسبت به کودکان سالم برخوردار هستند. بخشی از این مسئله به‌دلیل عدم توانمندی آن‌ها و بخشی دیگر به‌دلیل بی‌توجهی والدین است. دندانپرشکی کودکان ناتوان و باشرایط خاص ، نیز محدودیت هاییی را برای دندانپزشک کودکان ایجاد می کند.

طبیعتا یک کودک مبتلا به سندرم دان یا معمولیت جسمی در سنین پایین، توانایی لازم برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را ندارد یا یک کودک مبتلا به مشکلات ذهنی مانند فلج مغزی، اوتیسم یا بیش‌فعالی، به‌دلیل عدم درک کافی یا تمرکز لازم از انجام ساده‌ترین مراحل رعایت بهداشت دهان و دندان سر باز می‌زند. در این شرایط احتمال بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی و عفونت دندان یا بیماری لثه افزایش می‌یابد.

از طرفی، تجربه نشان داده است که این گروه از کودکان در زمینه انجام درمان‌های ساده یا پیچیده دندانپزشکی همکاری لازم را انجام نمی‌دهند. خوشبختانه امروزه علم دندانپزشکی برای درمان دندانپزشکی کودکان ناتوان استراتژی‌های مناسبی را ارائه داده است. ما در کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر سیاح پور در تهران خدمات دندانپزشکی کودکان ناتوان و دارای شرایط خاص را به بهترین شکل ارائه می دهیم. در این مقاله با ما همره باشید تا با خدمات کلینیک ما برای کودکان ناتوان و کم توان آشنا شوید.

درمان دندانپزشکی کودکان با ناتوانی خاص

در واقع تکنیک‌های مورد استفاده برای درمان مشکلات دندانی این کودکان، همان روش‌های رایج مانند کشیدن دندان، عصب‌کشی، درمان ریشه و غیره است. تنها مسئله مورد توجه انجام بیهوشی عمومی یا تجویز داروهای آرام‌بخش پیش از درمان کودکان با ناتوانی خاص است تا مشکل عدم همکاری یا افزایش احتمالی اضطراب روانی کودک حل شود.

اگر روش درمانی خیلی پیچیده نباشد یا در بازه زمانی کوتاهی قابل انجام باشد، معمولا دندانپزشک از تجویز خوراکی داروهای آرام‌بخش خفیف تا متوسط استفاده می‌کند. این مسئله به کاهش اضطراب کودک و آرام شدن او کمک زیادی می‌کند. البته درصورتی‌که کودک به‌دلیل مشکلات گوارشی یا عدم امکان بلع شرایط مصرف این داروها را نداشته باشد، احتمالا از استنشاق گاز اکسید نیتروژن به‌عنوان یک آرام‌بخش خفیف و کم‌تهاجمی استفاده می‌شود.

اگر نیاز به انجام درمان‌های پیچیده‌تری در مدت طولانی باشد، احتمالا دندانپزشک کودکان تحت نظر پزشک متخصص بیهوشی برای تجویز آرام‌بخش‌های قوی به‌صورت تزریق داخل وریدی یا استنشاق و تزریق داروهای بیهوشی عمومی اقدام می‌کند. به‌محض تزریق دارو کودک می‌خوابد و در تمام طول مدت جراحی یا درمان دندانپزشکی احساس درد نخواهد کرد. مطمئنا این شرایط برای کودکان مبتلا به ناتوانی جسمی و ذهنی وضعیت بهتری است و مانع از آزار کودک می‌شود.

اگرچه درمان کودکان با ناتوانی خاص به کمک آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی ممکن است عوارض خاصی مانند بروز واکنش آلرژیک، افت اکسیژن خون و کاهش هوشیاری، مسدود شدن راه‌های هوایی و حمله قلبی یا سکته مغزی داشته باشد، اما مطمئنا با حضور پزشک متخصص بیهوشی و بررسی مداوم شرایط بالینی کودک مانند تعداد ضربان قلب، میزان فشار خون، میزان اکسیژن خون و غیره جای هیچ نگرانی نخواهد بود!

بعضی از کودکان بعد از به هوش آمدن دچار علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و افت فشار خون می‌شوند که خوشبختانه همگی موقت هستند.

سخن آخر

پیشنهاد می‌کنیم با توجه به نکات ذکر شده، درمان دندانپزشکی کودکان ناتوان و با شرایط خاص را به تعویق نیاندازید و به فکر سلامت دهان و دندان کودک خود باشید. خوشبختانه تیم حرفه‌ای، متخصص و باتجربه کلینیک سیاح پور در تهران خیابان شریعتی ، یکی از بهترین‌ کلینیک های دندانپزشکی کودکان هستند و خدمات خود را به صورت تخصصی در زمینه دندانپزشکی کودکان ارائه می دهد.