برخلاف باور بسیاری از والدین که دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام‌بخشی را گزینه مناسبی نمی دانند؛ این روش باعث شده است که کودکان کم سن و سال، کودکان بسیار مضطرب و غیر همکار و کودکان مبتلا به انواع ناتوانی جسمی و روحی از خدمات دندانپزشکی محروم نشوند.

در واقع در صورت عدم همکاری کودکان برای انجام درمان‌های پیچیده‌ای مانند کشیدن دندان، درمان ریشه، روکش و غیره و یا درمان تعداد زیادی از دندان ها، گزینه‌ مناسبی جز آرام‌بخشی یا بیهوشی باقی نمی‌ماند. مطمئنا اگر این کار تحت نظر پزشک متخصص بیهوشی و در مرکز درمانی مجهز انجام شود، مخاطرات احتمالی مانند واکنش‌های آلرژیک، هیپوکسی و … به حداقل رسیده و درمان کودک ایمن خواهد بود. در ادامه به جزئیات بیشتری از دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام‌بخشی اشاره خواهیم کرد.

تحت بیهوشی و آرام بخشی

دندانپزشکی تحت بیهوشی

احتمالا تاکنون در مورد درمان دندان کودکان تحت بیهوشی یا آرامبخشی مطالبی شنیده‌اید. اصولا برحسب سن و توانایی کودک، میزان تهاجمی بودن یا پیچیدگی درمان و انتظارات دندانپزشک، یکی از روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • استنشاق گاز نیتروز اکساید. این گاز استنشاقی یک آرام‌بخش خفیف و کم‌تهاجمی است که به گاز خنده معروف است. معمولا می‌تواند در دوزهای پایین باعث آرام شدن کودک مضطرب یا غیر همکار شود و در بسیاری از مراکز درمانی پیش از رگ گیری یا آنژیوکت از این روش جهت آرامبخشی کودک استفاده می شود. بنابراین می‌تواند به‌ خوبی شرایط دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام‌بخشی را فراهم کند.
  • آرام‌بخشی عمیق(Deep Sedation). اصولا داروهایی هستند که به‌صورت تزریق داخل وریدی تجویز می‌شوند و به خوابیدن کودک در تمام لحظات درمان دندانپزشکی تحت آرام‌بخشی کمک می‌کند. ازآنجایی ‌که در این روش ممکن است خطر عوارض تنفسی و قلبی کودک را تهدید ‌کند، حضور یک متخصص بیهوشی در تمام مراحل درمان لازم است. پزشک تعداد ضربان قلب، میزان اکسیژن خون و سطح فشار خون کودک را به صورت مداوم بررسی می‌کند.
  • بیهوشی عمومی(General Anesthesia). تجربه نشان داده است که تنها راهکار ممکن و ایمن برای انجام درمان‌های پیچیده در کودکان مبتلا به معلولیت ذهنی یا مشکلات روانشناختی مانند بیش ‌فعالی و یا کودکان با اضطراب شدید همین روش است. تحت بیهوشی عمومی، کودک شما برای مدت مشخصی کاملاً در خواب است و اصلا احساس درد نمی‌کند. در این شرایط پزشک متخصص بیهوشی تمام علایم حیاتی کودک را تحت نظر دارد. درحالی ‌که یک دندانپزشک متخصص کودکان درمان تمامی دندان ها را انجام می‌دهد.

سخن آخر

بنابراین، اگر به تشخیص دندانپزشک متخصص کودکان، دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام‌بخشی برای کودک شما راهکار انتخابی است، حتما برای حفظ سلامت دهان و دندان فرزند خود در این زمینه اقدام کنید چراکه تعویق درمان باعث پیچیده تر شدن درمان ها و یا عوارض جبران ناپذیر بر دندانهای شیری و نیز دندانهای دائمی در حال تکامل می گردد.
نکته قابل توجه و مهم اینکه تمامی روش های آرامبخشی و بیهوشی عمومی را باید در مراکز مجهز جراحی سرپایی یا بیمارستان و در حضور تیم متخصص بیهوشی انجام داد.